начало

ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност

Изменение на иска

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изменение на иска

Мнениеот Тета » 15 Окт 2003, 16:37

Спорим дружески с една колежка: Колко пъти може да бъде изменено основанието на иска в хода на един съдебен процес(в инстанциите по същество разбира се)? Тъп въпрос на пръв поглед. Ама като се замислиш, не е чак така.
Тета
 

Re: Изменение на иска

Мнениеот Зари » 15 Окт 2003, 16:56

Ако погледнем чл.116 от ГПК основанието на иска може да се изменя при всяко положение на делото пред първата инстанция. Там обаче не се казва колко пъти може да става това. Като имаме в предвед, че съдът приема промяната на иска с оглед защита интересите на ответника това не може да се прави до без край. От друга страна пък, ако всяка една промяна не накърнява интересите на ответника не виждам пречка. във всеки случай съдът ще прецени дали да уважи промяната или не.
Зари
 

Re: Изменение на иска

Мнениеот :-) » 15 Окт 2003, 17:05

Май в ГПК пишеше"...при всяко положение.." - относно изменянето на основанието на иска, т.е. не пише точно колко пъти като цифра, но едва ли толкова много-причините са най-малкото две:
-особеностите на конкретния казус, най-често няма позволяват многобройно изменение
-изменението на основанието зависи и от преценката на съда-"ако с оглед защитата намери за уместно"-чл.116 от ГПК-така, че никой съдия няма да го остави да го разигравате и да го изменяте основанието колкот си искате пъти-накрая няма да ви позволи.Въпросът е важен но се отнася само за първата инстанция-във въззивното и касационното производство няма и не може да стане изменение на основанието на иска.
:-)
 

Re: Изменение на иска

Мнениеот Тета » 17 Окт 2003, 14:02

Да така е, особено това, което си писал за разиграването на съдията. Много ми хареса.Конкретният случай е по бракоразводно дело и за това поместих темата във форума"Семейни казуси". Та сега малко по-подробно. Ивестно е, че в бракоразводния процес действа принципът за изчерпателност в на бракоразводните основания.С оглед на този принцип и сагл. чл. 260, ал. 1 и2 от ГПК, Тълкувателно решение № 1 от 2001 г. на ВКС предвижда и пред въззивния съд да се извършва изменение на предявения иск чрез развод чрез прибавяне на нов иск с друго основание и т.н. Конкретният повод е,че моя близка(аз не съм й адвокат по делото) е решила да протака бракоразводното си дело като не излага наведнъж вскичките си основания за дълбоко и непоправимо разстройство на брака. Та да си дойдем на думата. Искам да чуя повече мнения, тъй като не съм специалист по брачно право.
Тета
 

Re: Изменение на иска

Мнениеот :-) » 17 Окт 2003, 16:01

Чл.260, ал.1 ГПК е много важен-при развод ищецът трябва да предяви всички основания за дълбокото и непоправимо разстройство на брака. Непосочените основания, настъпили до приключване на устните състезания и станали известни на съпруга, не могат да послужат като основание за предявяване на нов иск за развод(процесуална консумация). Освен това всички брачни искове по чл. 258, ал.1 могат да се съединят помежду си (чл.260, ал.2). Това е една от особеностите на въззивния брачен процес. С оглед принципа за изчерпателност на брачния процес всички факти от живота на съпрузите, които обосновават дълбокото и непоправимо разстройство на брака, или тези, които обосноваватнеговата унищожаемост, представляват нови основания, но те могат да се предявят за първи път пред въззивния съд. Пред въззивния съд е допустимо да се измени предявеният иск за развод чрез прибавяне на ново основание. Може едновременно да се изменят основанието и петитумът, като вместо предявеният иск за развод се предяви такъв за унищожаване на брака или евентуално наред с него.
:-)
:-)
 

Re: Изменение на иска

Мнениеот МСМ » 17 Окт 2003, 16:10

Ами май разиграването до безкрайност ще е съвсем възможно. Повече, отколкото в друг вид процес. Мотивите на това мнение на ВКС бяха нещо от сорта, че щом страната след края на устните състезания ще си изгуби възможността за предявяване на други искове и други основания, тогава трябва да и се даде всяка възможност да ги предяви, докато е време.
МСМ
 

Re: Изменение на иска

Мнениеот :-) » 17 Окт 2003, 16:36

Т.е. в конкретния казус, който ти си посочила колежката ти действа напълно правомерно, допустимо-даже бих казал, че в брачния процес това е много добра тактика от страна на ищцата-тя не посочва всички основания за развод-и си оставя най-силните козове за въззива-ще се вземат предвид и ще надделеят в окончателното решение-казвам окончателното, защото съгл. 218а, буква а от ГПК, въззивните решения на окръжните съдилища по брачни искове не подлежат на касация. От тази гледна точка даже бих казал, че е супер:-)
А гражданския процес е преди всичко тактика, нали така
:-)
:-)
 

Re: Изменение на иска

Мнениеот Тета » 18 Окт 2003, 18:38

Да, точно така пише в учебника.
Тета
 

Re: Изменение на иска

Мнениеот Тета » 18 Окт 2003, 18:42

Да така е. Добре,че само в бракоразводният процес е така. Представи си, че и по другите граждански и търговски дела беше така, не знам, какво щяхме да правим(имам пред вид високите съдебни такси ).
Тета
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron