начало

Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар

Закон за авторското право и сродните му права

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Закон за авторското право и сродните му права

Мнениеот ester » 12 Дек 2004, 19:34

Има ли право полицията при проверка в офиси и интернет клубове да изземват компютри за нелегален софтуер?Това не е ли в провомощията на съда и съдя-изпълнител.
ester
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 12 Дек 2004, 19:27

Re: Закон за авторското право и сродните му права

Мнениеот alexander_tonev » 12 Дек 2004, 20:43

Вижте чл. 191 НПК. Освен това темата на дълго и на широко бе разисквана във форума
alexander_tonev
 

Re: Закон за авторското право и сродните му права

Мнениеот ester » 12 Дек 2004, 21:15

Благодаря да отговора!
Аз не съм адвокат по професия и този член не ми говори нищо.Да разбирам ли ,че имат право?
Къде мога да потърся по-старата тема?
И в случая къде са моите права?
ester
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 12 Дек 2004, 19:27

Re: Закон за авторското право и сродните му права

Мнениеот alexander_tonev » 12 Дек 2004, 23:17

Става въпрос за следния текст от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК):

Неотложни следствени действия без образувано предварително производство
Чл. 191. (Изм., ДВ, бр. 50 от 2003 г.)
(1) Разследващите органи в случаите, предвидени в закона, могат да извършват оглед на местопроизшествието и свързаните с него претърсване и изземване, разпознаване на лица и предмети и разпит на очевидци, когато незабавното им извършване е единствената възможност за събиране и запазване на доказателствата. Органът, който е извършил действието, уведомява прокурора незабавно, но не по-късно от 24 часа.
(2) В случаите по ал. 1 предварителното производство се счита за образувано от съставянето на акта за съответното действие и не се прилагат правилата по чл. 192 - 193 и чл. 194

Това означава, че е допустимо изземване на вещи (вкл. компютри) като веществено доказателство (този текст третира само този случай) в рамките на наказателен процес, при което наказателното производство се счита за образувано със съставянето на съответния протокол. Ако обаче не последва съставяне на протокол или наказателното производство бъде отменено, имате право да искате техниката да бъде освободена.

Техниката може да бъде отнета принудително и по Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП), ако е средство за извършване на нарушение по ЗАПСП. Обаче компетентни органи там са лица от Министерство на културата. Полицейските органи там нямат правомощия, те могат само да съдействат на компетентните органи.

В заключение, ако не се стигне до наказателно производство (при извършено престъпление против интелектуалната кобственост) или до налагане на административно наказание по ЗАПСП, няма основание за задържане на техниката. И в двата случая обаче имате право на защита - да искате отмяна на незаконосъобразните актове и действия. Напр. акт за налагане на административно наказание (наказателно постановление) може да се обжалва пред съда. Незаконните действия на разследващите органи се обжалват пред прокурора и може да се иска отмяна на съответните актове (напр. освобождаване на вещи, чието задържане не е необходимо като веществено доказателство).
alexander_tonev
 

Re: Закон за авторското право и сродните му права

Мнениеот neznayko » 13 Дек 2004, 00:16

Прав е колегата. При установяване на нелицендирани софтуерни продукти полицейските служители имат право да изземат техниката и с това да дадат начало на досъдебно разследване под формата на полицейско производство,като фаза от наказателно производство. В чл.172а,ал.1 и 2 от НК са предвидени текстове за престъпление против интелектуалната собственост-които най-общо посочват,че е престъпление записването,възпроизвеждането и разпространението на чуждо произведение на науката,,литературата или изкуството, както и звукозапис,,видеозапис или радиопрограма,телевизионна програма,софтуер или компютърна програма без необходимото по закон съгласие на носителя на авторското право.
За обезпечаването и доказването на това престъпление е необходимо изземването на компютърните системи и подлагането им на експертно изследване.
Не на последно място следва да се посочи и предвиденото в чл.53 от НК-че независимо от наказателната отговорност се се отнемат в полза на държавата вещи принадлежащи на виновния които са послужили за извършване на престъплението- в случая компютрите-тъй като чрез тях е осъществено изпънителното деяние-записване,възпроизвеждане,разпространение,излъгчаве и т.н.
Ангажирайте услугите на адвокат за защита на правата си.
Не следва да се забравя и евентуалните претенции на носителите на авторските права- за обезщетение за причинени вреди-имуществени и неимуществени.
neznayko
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 10 Окт 2004, 00:10

Re: Закон за авторското право и сродните му права

Мнениеот ester » 13 Дек 2004, 13:50

Благодаря на всички.
Ровейки се тук там,ето какво открих:

ВЪПРОС: Притежавам компютърен клуб с 6 компютъра с легални копия на Windows 98. Има ли изисквания относно произхода на игрите, които съм инсталирал и възможно ли е Полицията да ми конфискува компютрите с мотива, че игрите не са легални?
ОТГОВОР: Върху всякакъв вид компютърни програми (включително и върху компютърните игри) съществуват определени авторски права в полза на създателя им. Това означава, че за използването им е необходимо разрешението на носителя на авторските права. Освен гражданско-правната защита, която зависи от волята на носителя на авторските права върху съответната програма (предявяване на съответните искове от носителя по съдебен ред), Законът за авторското право и сродните права съдържа и административна отговорност за притежаване, използване, възпроизвеждане или разпространение на компютърна програма в нарушение на разпоредбите на закона (чл. 97, ал. 1), т. е. без съгласието на автора. Тази отговорност се изразява в налагането на административно наказание – глоба, в размер от 200 до 2000 лева, ако лицето не подлежи на по-тежко наказание, т. е. наказателна отговорност (наказателна отговорност се носи само ако не се касае за маловажен случай, по смисъла на Наказателния кодекс). При системни нарушения, мястото, където се извършват се запечатва за срок от 3 до 6 месеца. Освен това предметът на нарушението се отнема в полза на държавата, независимо чия собственост е. Но компютрите не са предмет на нарушението (такива могат да са например дискове с програми), а са средство на нарушението, което означава, че ако става въпрос само за административна отговорност, не се допуска да се отнемат в полза на държавата. До отнемане на компютрите може да се стигне само ако се реализира наказателна отговорнос, т. е. при немаловажни случаи. Във вашия случай, обаче, едва ли може да се стигне до реализиране на наказателна отговорност, при констатиране на нарушение от страна на компетентните органи, т. е. при всички положения ще има маловажен случай.
19-03-2001

Ще се радвам,ако специалистите в този форум коментират написаното.
ester
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 12 Дек 2004, 19:27

Re: Закон за авторското право и сродните му права

Мнениеот Anastassia Terzieva » 15 Дек 2004, 23:17

Едно малко, но много полезно и приятно отклонение от темата:

Горното важи с изключение на случаите когато компютъра принадлежи на някои АДВОКАТ тъй като според специалния ЗА:
--------------------------------------------------------------------------------
Чл. 33. (1) Адвокатските книжа, досиета, електронни документи, компютърна техника и други носители на информация са неприкосновени и не подлежат на преглеждане, копиране, проверка и изземване.
(2) Кореспонденцията между адвоката и неговия клиент, без оглед на начина, по който се осъществява, включително по електронен път, не подлежи на преглеждане, копиране, проверка и изземване и не може да бъде използвана като доказателство.

като тук не забелязвам уговорка "освен в случаите предвидени в закона"
;-))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Anastassia Terzieva
 

Re: Закон за авторското право и сродните му права

Мнениеот alexander_tonev » 15 Дек 2004, 23:50

Да, голяма работа е привилегията "адвокат-клиент", най-святото нещо в професията. Добре, че са се сетили да предвидят изрично за компютърната техника и електронните съобщения. Като се замисля каква част от работата заемат в наши дни...
alexander_tonev
 

Re: Закон за авторското право и сродните му права

Мнениеот ester » 16 Дек 2004, 11:35

Вие направо ме карате да съжалявам,че не съм станала адвокат,макар че много мразя тази "суха"материя.Искам също така да отбележа,че това е един много приятен и полезен форум и всички участници тук са наистина интелигентни и ерудирани хора.

ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ:))
ester
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 12 Дек 2004, 19:27


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


cron