начало

Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК

Училищно настоятелство

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Училищно настоятелство

Мнениеот 333 » 17 Фев 2004, 18:30

Колеги, някой вписвал ли е училищно настоятелство? Стигнах до извода, че трябва да е по ЗЮЛНЦ...Предполагам, обаче, че има и някой особености ? Предварително благодаря :)
333
 

Re: Училищно настоятелство

Мнениеот gega » 17 Фев 2004, 23:48

Няколко пъти! По ЗЮЛНЦ, естествено!
gega
 

Re: Училищно настоятелство

Мнениеот 14 » 18 Фев 2004, 13:11

УСТАВ
НА
СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ


Училищно настоятелство при ІІ-ро СОУ”..................” гр.....
Приет на учредително събрание,
състояло се в гр. .....
на 20.11. 2003 г.
I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Статут
Чл. 1. (1) Сдружението е юридическо лице, отделно от членовете си, учредено съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, Устава и Решението на учредителното събрание.
(2) Дружеството отговаря за задълженията си със своето имущество.
(3) Членовете на сдружението не отговарят за задълженията на Дружеството.
(4) Членовете отговарят за внасяне на дължимите членски вноски.
Наименование
Чл. 2. (1) Наименованието на сдружението е Училищно настоятелство при ІІ-ро СОУ”...............гр.............”.
(2) Наименованието на сдружението, заедно с указание за седалището, адреса, съда, където е регистрирано сдружението и номера на съдебната регистрация и БУЛСТАТ, трябва да бъде посочвани в документите от кореспонденцията на сдружението.
(3) Наименованието на клоновете на сдружението се образува като към наименованието на сдружението се добавя указанието "клон" и населеното място, където е седалището на клона. Към наименованието на клона може да се добави и указание за неговия предмет на дейност.
Седалище и адрес на управление
Чл. 3. Седалището и адресът на сдружението са: гр. ........
Срок
Чл. 4. Сдружението не е ограничено със срок или друго прекратително условие.

Определяне на дейността
Чл. 5. Сдружението осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в СЪДЕЙСТВИЕ ЗА НАПРЕДЪКА НА УЧИЛИЩЕТО, подпомагане на учебно-възпитателния процес, утвърждаване на духовните ценности у възпитаниците на училището и подпомагане на социалната им интеграция и личностната им реализация.
Основни цели на сдружението
Чл. 6. Основни цели на сдружението са:
1. Обединяване усилията на родителската и друга общественост с тези на държавните органи и организации, физически и юридически лица за подпомагане развитието на учебното дело в ІІ-ро СОУ”Професор Никола Маринов гр.Търговище. 2. Подпомагане на учебно-възпитателния процес, стопанското и материалното осигуряване на учебното заведение.
3. Участие на ученици и учители от училището в национални и международни програми за усъвършенствуване на учебния процес, както и приемането от училището на стандартите за образование на страните-членки на ЕС.
4.Опазване здравето и сигурността на учениците и учителите от училището.
Средства за постигане на целите на сдружението
Чл. 7. Средствата, с които сдружението ще постига своите цели, са:

1. Обсъждане и правене на предложения пред съответните органи за развитието или за решаването на текущи проблеми на училището.
2. Съдействане за осигуряване на допълнителни финансови и материални средства за училището.
3. Подпомагане изграждането и поддържането на материално-техническата база на училището.
4. Участване при избора на учебници от педагогическия съвет, по които ще се обучават учениците от училището, и при възможност осигуряват закупуването им;
5. Съдействане при организиране на ученическото хранене, осигуряване на транспорт и решаването на други социално-битови проблеми на учениците и учителите от училището.
6. Подпомагане създаването и реализирането на възпитателно- образователни програми по проблемите на учениците;
7. Подпомагане училищните и общинските органи за осъществяването на задължителното училищно обучение;
8. Съдействане за реализирането на извънкласните и извънучилищните форми, организирания отдих, туризъм и спорт с учениците;
9. Съдействане за включване на родителите при организирането на свободното време на учениците;
10. Предлагане мерки за подобряване на дейността на училището.
11. Организиране на обществеността за подпомагане на училището.
12. Сигнализиране компетентните органи при извършени нарушения в системата на народната просвета;
13. Организиране и подпомагане на обучение на родителите по въпросите на възпитанието и развитието на техните деца;
14. Подпомагане дейността на училището в противодействието му срещу наркоманията и други вредни влияния върху децата и учениците;
15. Съдействане на комисиите за борба срещу противообществени прояви на малолетните и непълнолетните.

II. ЧЛЕНСТВО
Членски права и задължения
Чл. 8. (1) Членуването в сдружението е доброволно. Членове могат да бъдат физически и юридически лица.
(2) Член на сдружението може да бъде всяко юридическо лице, което споделя целите на сдружението и средствата за тяхното постигане, изпълнява неговия устав и плаща редовно членския си внос.
(3) Член на сдружението може да бъде всяко пълнолетно лице, което споделя целите на сдружението и средствата за тяхното постигане, изпълнява неговия устав и плаща редовно членския си внос.
Чл. 9. Всеки член на сдружението има право:
1. да участвува в дейността на сдружението и в работата на Общото събрание;
2. да бъде избиран в неговите органи на управление;
3. да осъществява контрол върху работата на сдружението и органите на управление;
4. да бъде информиран за дейността на сдружението;
5. да се ползува от имуществото на сдружението и от резултатите от дейността му.
Чл. 10. Всеки член на сдружението е длъжен:
1. да внася ежемесечно членския си внос;
2. да спазва Устава на сдружението и да работи за постигане на неговите цели;
3. да работи за увеличаване на имуществото на сдружението и издигане на неговия обществен авторитет.
Чл. 11. Членските права и задължения са непрехвърлими и не преминават върху други лица в случай на смърт или прекратяване на членството. Упражняването на членски права може да бъде предоставено на другиму чрез упълномощаване с пълномощно с нотариална заверка на подписа.
Придобиване на членство
Чл. 12.(1) Членовете на сдружението се приемат от Съвета на настоятелите. Кандидатите отправят писмена молба до Съвета на настоятелите, който разглежда молбата задължително на следващото си заседание. Приемането на членовете става с явно гласуване и обикновено мнозинство.
(2) Молбата трябва да отговаря на следните изисквания: Трите имена, ЕГН, данни от личната карта или паспорт, постоянен и временен адрес, професия и занятие за физическите лица, а за юридическите - наименование, седалище, адрес на управление, данни за съдебната регистрация, както и изрична декларация, че кандидатът е запознат с устава и целите на сдружението и ги споделя.
Прекратяване на членство
Чл. 13. (1) Членството се прекратява:
1. с едностранно волеизявление до сдружението;
2. със смъртта или поставянето под пълно запрещение;
3. с изключване;
4. с прекратяването на юридическото лице - член на сдружението;
5. при отпадане.
(2) При прекратяване на членството, имуществените отношения между бившия член или правоприемниците му и сдружението се уреждат след приемане на годишния финансов отчет от общото събрание. В случай на непогасени задължения на бившия член към сдружението се извършва прихващане от вземанията му от сдружението. Определяне на размера на вземането се извършва по реда на чл. 49, ал. 3 от настоящия устав.
(3) Решението за изключване се взема от Съвета на настоятелите на Сдружението при наличието на виновно поведение, което прави по-нататъшното членство несъвместимо. Решението за изключване може да се обжалва пред Общото събрание на сдружението.
(4) Отпадането на членство е налице, когато има системно невнасяне на членски внос и неучастие в дейността на сдружението. Отпадането се констатира от Съвета на настоятелите по документи и с надлежно решение, с което се прекратява членството.

III. ИМУЩЕСТВО
Имущество
Чл. 14. (1) Имуществото на сдружението се състои от правото на собственост и други вещни права върху основни и оборотни средства, имуществени вноски от членовете, вземания и други права в зависимост от действуващите нормативни актове.
(2) За безвъзмездно разходване на имуществото на сдружението е необходимо мотивирано решение, взето от върховния орган на организацията с мнозинство 2/3 от всички негови членове, когато е в полза на:
1. лица от състава на другите му органи и техните съпрузи, роднините им по права линия - без ограничение, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително;
2. лица, били в състава на управителните му органи до 2 години преди датата на вземане на решението;
3. юридически лица, финансирали организацията до 3 години преди датата на вземане на решение;
4. юридически лица, в които посочените лица в т. 1 и 2 са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения.
(3) Сдружението не може да сключва сделки с лицата по ал. 3, т. 1, както и с юридически лица, в които посочените лица са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения, освен ако сделките са в очевидна полза на юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност или са сключени при общи условия, публично обявени.

Източници на средства на сдружението
Чл. 15. (1) Всички членове на сдружението са длъжни да правят имуществени вноски под формата на членски внос. Членският внос е в размер на .1. лев и се заплаща всеки месец или наведнъж за 6 месеца.
(2) По решение на общото събрание членовете на сдружението могат да правят целеви вноски за постигане на определена цел, определена с устава или с решение на общото събрание. В решението си общото събрание определя целта, размера и начина на събиране на вноските. Решението се взема с мнозинство 1/2 от членовете на сдружението.
(3) Членовете на сдружението могат да му предоставят парични средства под формата на заем или недвижими имоти и индивидуално определени движими вещи под наем.
(4) Размерът на лихвите по заемите или наемите по ал. 3 се определя от общото събрание на сдружението.
(5) Сдружението в лицето на Управителния съвет може да получава дарения от физически и юридически лица и да сключва договори за спонсорство.

Стопанска дейност
Чл. 16. (1) Сдружението извършва следната стопанска дейност, свързана с основния му предмет:
1. Търговска дейност във връзка с осигуряване на храненето на учениците, снабдяване с учебни пособия и материали, необходими за учебния процес.
2. Издателска дейност.
3. Посредническа дейност при осигуряване достъп на учениците и учителите до ученически бригади и обучения от най-различно естество.
4. Организиране на курсове за обучение и консултации във връзка с учебната дейност и други съпътствуващи дейности.
(2) Извършваната стопанска дейност се подчинява на условията и реда, определени от Търговския закон, Закона за счетоводството и данъчните закони.
(3) Изпълнението и контролът върху извършваната стопанска дейност се възлага на Съвета на настоятелите на сдружението.
Покриване на загуби
Чл. 17. При наличие на загуби според годишния счетоводен баланс Общото събрание може да вземе решение за тяхното покриване чрез допълнителни вноски от членовете на сдружението. Решението се взема с мнозинство половината от гласовете от всички членове на сдружението.


IV. УПРАВЛЕНИЕ
Органи на сдружението
Чл. 18. Органите на сдружението са Общото събрание и Съвета на настоятелите.
Състав на Общото събрание
Чл. 19. В Общото събрание участвуват всички членове на сдружението. Членовете на сдружението участвуват в Общото събрание лично или чрез представител.
Представителство
Чл. 20. (1) Членовете - юридически лица се представляват в Общото събрание от законните им представители или изрично упълномощено лице.
(2) Пълномощник на юридическо или физическо лице може да бъде само физическо лице.
(3) Пълномощните са издадени изрично за участие в Общото събрание на сдружението, като могат да бъдат издадени за ограничен или неограничен брой заседания на събранието.
(4) Пълномощниците нямат право да преупълномощават с правата си трети лица.
(5) Пълномощниците могат да представляват само един член на Общото събрание.
Компетентност на Общото събрание
Чл. 21. Общото събрание:
1. изменя и допълва Устава на сдружението;
2. приема други вътрешни актове;
3. преобразува и прекратява сдружението;
4. приема и изключва членове;
5. избира и освобождава членовете на Съвета на настоятелите и определя възнагражденията им;
6. назначава и освобождава регистрирани одитори;
7. одобрява годишния финансов отчет;
8. назначава ликвидаторите при прекратяване на сдружението, освен в случай на несъстоятелност;
9. разглежда жалби срещу решения на Съвета на настоятелите за прекратяване на членство;
10. взема решение за откриване и закриване на клонове;
11. взема решение за участие в други организации;
12. приема основните насоки и програми за дейността на сдружението;
13. приема бюджета на сдружението;
14. взема решения относно дължимостта и размера на членския внос;
15. приема отчета за дейността на Управителния съвет;
16. отменя решения на Съвета на настоятелите, когато противоречат на закона и Устава на сдружението;
17. освобождава от отговорност членовете на Съвета на настоятелите.
Провеждане на общо събрание
Чл. 22. (1) Общото събрание се провежда най-малко веднъж годишно - редовно Общо събрание. Първото общо събрание може да се проведе най-късно 3 месеца след учредяване на сдружението.
(2) Общото събрание може да бъде свикано по всяко време от Съвета на настоятелите - извънредно Общо събрание.
Свикване на Общото събрание
Чл. 23. (1) Общото събрание се свиква от Съвета на настоятелите. То може да се свиква по искане на една трета от членовете на сдружението.
(2) Ако в срок от един месец от искането за свикване на Общо събрание Съвета на настоятелите не отправи писмена покана за свикване на Общо събрание, то се свиква от съда по седалището на Сдружението по писмено искане на заинтересованите членове или натоварено от тях лице.
(3) Свикването се извършва чрез покана, обнародвана в "Държавен вестник" и поставена на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението.
(4) Поканата съдържа дневен ред на въпросите, предложени за обсъждане, предложенията за решения, датата, часа и мястото за провеждане на Общото събрание и по чия инициатива то се свиква.
(5) Времето от публикуване на съобщението до откриването на Общото събрание не може да бъде по-малко от 30 дни.
Право на сведение
Чл. 24. Писмените материали, свързани с дневния ред на Общото събрание, трябва да бъдат предоставени на разположение на членовете в седалището на сдружението най-късно до датата на публикуване или изпращане на поканата за свикване на Общото събрание. При поискване те се представят на всеки член безплатно.
Списък на присъстващите
Чл. 25. (1) На заседанието на Общото събрание се изготвя списък на присъстващите членове или техните представители. Членовете и представителите удостоверяват присъствието си с подпис и се легитимират. Списъкът се заверява от председателя и секретаря на Общото събрание.
(2) В списъка по предходната алинея се включват членовете, които са заявили за своето присъствие до момента на провеждане на първото гласуване след установяването на наличие на кворум.
Кворум
Чл. 26. Общото събрание може да заседава, ако са се явили членове, представляващи повече от половината от всички членове. При липса на кворум Съвета на настоятелите насрочва ново заседание в срок един час по-късно на същото място и при същия дневен ред независимо от броя на членовете.
Право на глас
Чл. 27. Всички членове имат право на един глас.
Конфликт на интереси
Чл. 28. Член или негов представител не може да участва в гласуването за:
1. предявяване на искове срещу него;
2. предприемане на действия или отказ от действия за осъществяване на отговорността му към сдружението.
3. при решаване на въпроси, отнасящи се до него, неговата съпруга или роднини по права линия - без ограничения, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително.
Мнозинство
Чл. 29. (1) Решението на Общото събрание се приема с мнозинство от присъстващите.
(2) За решенията по чл. 21, т. 1 и т. 3 се изисква мнозинство 2/3 от присъстващите.
Решения
Чл. 30. (1) Общото събрание не може да приема решения, засягащи въпроси, които не са били публикувани в поканата, освен когато всички членове присъстват или са представени на събранието и никой не възразява повдигнатите въпроси да бъдат обсъждани.
(2) Решенията на Общото събрание влизат в сила незабавно, освен ако действието им не бъде отложено или ако според закона те влизат в сила след обнародване.
Протокол
Чл. 31. (1) За заседанието на Общото събрание се води протокол в специална книга. Протоколът се води според изискванията на закона.
(2) Протоколът на Общото събрание се подписва от председателя и секретаря на събранието, и от преброителите на гласовете. Към протоколите се прилага списък на присъстващите и документите, свързани със свикването на Общото събрание.
(3) Всеки член, присъствал на Общото събрание, има право да изисква и да следи за точното записване на решенията в протокола.
Съвет на настоятелите
Чл. 32. (1) Сдружението се управлява и представлява от съвет на настоятелите.
(2) Членовете на Съвета на настоятелите се избират от Общото събрание за срок от 4 (четири) години.
(3) Съвета на настоятелите е в състав от 7 члена, които са членове на сдружението.
(4) Член на Съвета на настоятелите може да бъде и юридическо лице - член на сдружението, като на заседанията на Съвета то се представлява от своя законен представител или изрично упълномощено физическо лице.
(5) Членовете на Съвета на настоятелите могат да бъдат преизбирани без ограничение.
Чл. 33. (1) Членовете на Съвета или физическите лица, които представляват юридически лица, членове на Съвета, трябва да:
1. имат постоянно местоживеене в страната;
2. притежават подходяща професионална квалификация и опит;
3. не са осъждани на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер.
Права и задължения на Съвета на настоятелите.
Чл. 34. (1) Членовете на Съвета имат еднакви права и задължения независимо от вътрешното разпределение на функциите между членовете и решенията, с които се предоставя право на управление на изпълнителните членове.
(2) Членовете на Съвета са длъжни да изпълняват задълженията си в интерес на сдружението и да пазят тайните на сдружението и след като престанат да бъдат членове на съвета.
(3) Съветът приема правила за работата си и избира Председател и Заместник-председател от членовете си.
(4) Съветът се събира на редовни заседания най-малко веднъж на три месеца, за да обсъди състоянието и развитието на сдружението.
(5) Всеки член на Съвета може да поиска от председателя да свика заседание за обсъждане на отделни въпроси.
(6) Съветът осигурява стопанисването и опазването на имуществото на сдружението.
(7) Съветът приема организационно-управленската структура, реда за назначаване и освобождаване на персонала, правилата за работната заплата и други вътрешни правила на сдружението.
(8) Съветът взема решения за придобиване, отчуждаване и обременяване на недвижими имоти и учредяване на вещни права върху тях, както и отдаването им под наем за срок над една година.
(9) Съветът определя реда и организира извършването на дейността на сдружението.
(10) Съветът подготвя и внася в общото събрание отчет за дейността на сдружението.
(11) Съветът подготвя и внася в общото събрание проект за бюджет.
(12) Съветът осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание.
(13) Съветът обсъжда и решава всички други въпроси, освен тези, които са от компетентността на Общото събрание.
Кворум и мнозинство
Чл. 35. (1) Решения могат да се вземат, ако присъстват повече от половината от членовете на съвета, лично или представлявани от друг член на съвета. Никой присъстващ член не може да представлява повече от един отсъстващ.
(2) Решенията се вземат с обикновено мнозинство, освен в случаите предвидени в чл. 34, ал. 8 - 9 от устава, които се вземат с мнозинство от всички членове.
(3) Съвет може да взема решения и неприсъствено, ако всички членове са уведомени писмено за този начин на гласуване и никой не се е противопоставил. Присъствуващо е и лице, с което има двустранна телефонна или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателствуващия заседанието.
(4) Извън случаите, изрично посочени в този Устав, Съветът взема решение единодушно за:
1. съществена промяна на дейността на сдружението;
2. съществени организационни промени;
3. дългосрочно сътрудничество от съществено значение за сдружението или прекратяване на такова сътрудничество;
4. вземането на решение за предложение пред Общото събрание за създаване на клон.
Чл. 36. Съвета е длъжен периодично да изготвя предвидената в Закона за счетоводството отчетна информация за дейността на сдружението при спазване на принципите за откритост, достоверност и своевременност.
Отговорност на членовете на Съвета
Чл. 37. (1) Членовете на Съвета носят солидарна отговорност за свои действия, с които увреждат интересите на сдружението и дават гаранция за своето управление.
(2) Всеки от членовете на Съвета може да бъде освободен от отговорност, ако се установи, че няма вина за настъпилите вреди.
Изпълнителен директор
Чл. 38. (1) Съветът при нужда възлага управлението на сдружението на един или повече от своите членове - изпълнителен директор. Изпълнителният директор може да бъде сменен по всяко време. Той е длъжен по всяко време незабавно да докладва на съвета настъпилите обстоятелства, които са от съществено значение за сдружението.
(2) Изпълнителният директор има право да извършва всички действия и сделки, които са свързани с дейността на сдружението, да го представлява и да упълномощава други лица за извършване на определени действия. Изпълнителният директор няма право да отчуждава и да обременява с тежести недвижими имоти на сдружението, освен ако е упълномощен изрично за това от Управителния съвет.
(3) Изпълнителният директор:
1. организира изпълнението на решенията на Управителния съвет;
2. организира дейността на сдружението, осъществява оперативното му ръководство, осигурява стопанисването и опазването на неговото имущество;
3. сключва трудовите договори със служителите на сдружението, освен с тези, които се назначават от Управителния съвет;
4. представлява сдружението и изпълнява функциите, които са му възложени от Управителния съвет.
5. докладва незабавно на Управителния съвет за съществени обстоятелства, касаещи дейността на сдружението.
6. председателят на Управителния съвет от името на сдружението сключва договор с изпълнителния директор, в който се уговарят конкретните права и задължения, текущото възнаграждение, обезщетението за предсрочно освобождаване от изпълнителните функции, осигуровките и други условия.

Дивиденти
Чл.39. Сдружението не разпределя печалба.

Книги и доклади на дружеството
Чл. 40. (1) На заседанията на Общото събрание и на Съвета на настоятелите се води протокол, в който се отразяват станалите разисквания, направените предложения и заявления и взетите решения. Протоколите се удостоверяват с подписите на председателя на съответния орган и на протоколчика и се подвързват в специални книги. Книгите се водят от председателя на съответния орган. Членовете на сдружението и членовете на Съвета могат да се запознават със съдържанието на протоколните книги и да получават преписи или извлечения от протоколите.
(2) Сдружението води книга на членовете си, в която се записват имената и адресите на всички членове, ЕГН, професията и занятието им, както и наименованието, седалището и адреса на управление, фирменото дело за съдебна регистрация и БУЛСТАТ на членовете - юридически лица.
(3) Сдружението изготвя доклад за дейността си веднъж годишно, който трябва да съдържа данни относно:
1. съществените дейности, изразходваните за тях средства, връзката им с целите и програмите на организацията и постигнатите резултати;
2. размера на безвъзмездно полученото имущество и приходите от другите дейности за набиране на средства;
3. финансовия резултат.
(3) Докладът за дейността на юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност е публичен. Съобщението за неговото изготвяне, както и за мястото, времето и начина за запознаване с него, се публикува в бюлетина на централния регистър.

V. ПРЕКРАТЯВАНЕ

Основания за прекратяване
Чл. 41. Дружеството се прекратява:
1. по решение на Общото събрание;
2. при обявяването му в несъстоятелност;
3. с решение на окръжния съд по седалището на сдружението в определените от ЗЮЛНЦ случаи;
VI. ЛИКВИДАЦИЯ
Чл. 42. (1) При прекратяване на сдружението се извършва ликвидация, освен в случаите на преобразуване на сдружението.
(2) Ликвидацията се извършва от Съвета на настоятелите на сдружението. Той извършва предвидените от Търговския закон действия по ликвидация на сдружението, осребряване на неговото имущество и удовлетворяване на кредиторите на сдружението.
(3) Ликвидаторът е длъжен по възможност да удовлетвори кредиторите на сдружението от наличните парични средства, а ако това е невъзможно - чрез осребряване първо на движимото, а след това на недвижимото имущество.
(4) Имущество не може да се прехвърля по какъвто и да е начин на:
1. учредителите и настоящите и бившите членове;
2. лицата, били в състава на органите му и служителите му;
3. ликвидаторите освен дължимото възнаграждение;
4. съпрузите на лицата по т. 1 - 3;
5. роднините на лицата по т. 1 - 3 по права линия - без ограничение, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително;
6. юридическите лица, в които лицата по т. 1 - 5 са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения.

Имущество след ликвидацията
Чл. 43. (1) Имуществото, останало след удовлетворението на кредиторите, се предоставя по решение на съда на юридическото лице с нестопанска цел, определено за извършване на общественополезна дейност със същата или близка нестопанска цел, ако не е определена такава в устава или учредителния акт.
(2) Ако имуществото не бъде предоставено по реда на ал. 1, то се предава на общината, в която е седалището на прекратеното юридическо лице с нестопанска цел. Общината е длъжна да предоставя имуществото за извършване на възможно най-близка до целите на прекратеното юридическо лице с нестопанска цел общественополезна дейност.

VII. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 44. Промени в настоящия Устав могат да бъдат извършвани по реда предвиден в него и в Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Чл. 45. Относно тълкуването или прилагането на разпоредбите на настоящия устав се прилагат разпоредбите на общото българско гражданско законодателство и разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Настоящият устав е приет единодушно от всички присъствали учредители на Учредително събрание на сдружение с нестопанска цел Училищно настоятелство при ІІ СОУ.........” гр.............., състояло се на 20 ноември 2003 г. в
гр................, в уверение на което същите са положили своя подпис
под този Устав.
УЧРЕДИТЕЛИ: ПОДПИСИ:

1. ......................................... ......................

2. ......................................... ......................
14
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 40 госта


cron